Prečo (ne)ísť na encounter*

Celú cestu električkou, tých dvadsať minút, bola odhodlaná, že tentokrát už bude hovoriť. Nebude tam len tak mlčky sedieť, na všetkých pozerať a nenachádzať odvahu povedať čo i len slova. Všetkým ukáže, čo je v nej.

Tých dvadsať minút tomu naozaj verila. Ani nezbadala, kedy presne a čím to vlastne bolo, ale odhodlanie začalo miznúť  hneď potom, ako vystúpila z električky. Bolo chladno a popŕchalo, studená jeseň. Nemala to ďaleko, od zastávky električky na miesto stretnutia to bolo nanajvýš päť minút. Odrazu jej ale došlo, že to vôbec nebude také jednoduché. Uvedomila si, s čím bude vlastne konfrontovaná, keď tam vkročí.

Jej práve sa začínajúci vzťah. Nový chlap v jej živote. Nie všetko bolo tak, ako si predstavovala, mali už pár výmen názorov a miestami rozmýšľala nad rozchodom. Ale tak veľmi ten vzťah potrebovala. Niekoho milovať a byť milovaná. Samoty mala už plné zuby. Alebo skôr  samej seba. Tých večných myšlienok.

Dávala do vzťahu všetku energiu a pozornosť. Chlap to vycítil, vedel, že ona je tá, kto sa viac snaží, kto podrží vzťah, tá, ktorá viac miluje. Mal viac koníčkov ako ona, kamarátov, seriály, filmy, knihy. Dlhé hodiny vlastného sveta, do ktorého ju nepúšťal. A ona sa cítila rovnako sama ako pred vzťahom. Nevedela to riešiť inak než výčitkami, trucom a plačom.Toto všetko si uvedomovala jednou časťou svojho ja, ale tá druhá časť o tom nechcela ani počuť. Nebrala to do úvahy a zámerne od toho odvracala zrak. Proste to zametala pod koberec. A presne toto sa stane TAM, o tom nemala pochybnosti. Nič nebude môcť zamiesť pod koberec. Darmo sa bude snažiť, bude to videné a ukázané na to prstom:

„Aha, ty zametáš to, čo nechceš vidieť, pod koberec.“

Verila predsa, že tento život, ktorý konečne má, ktorý sa konečne rozbehol, bude dobrý, funkčný, zmysluplný, láskyplný. Veľmi v to verila. Alebo skôr veriť chcela? Život, z ktorého netreba upadať do depresie, ale bude zdrojom radosti.

Jej tempo bolo vždy rýchle, celý život bol ako honba za niečím. Beh do cieľovej rovinky a ona tam už proste chcela byť. Nechcela stáť na mieste, rozmýšľať a rozprávať sa s ľuďmi o ich životoch, počúvať ich, nechcela sa rozprávať s ľuďmi vlastne ani o svojom vlastnom živote. Nie na vážnu nôtu. Humorne, s ľahkosťou, v krátkosti, raz za čas. To áno, to bolo prijateľné. Na okamih sa ukázať len tak napoly, s úsmevom na perách, vlastne zo seba neukázať takmer nič, nič osobné, nič bolestivé, hlavne žiadne zlyhania, slabosti, pochybnosti. . Ona nebola silná a bol tam práve ten strach, že ostatní túto slabosť vidia. Vždy to vidia. Tú neschopnosť mať pevný názor, silnú vôľu a pevné postavenie. Celá táto vízia sa odrazu zhmotnila v jej hlave, nakumulovala ako pavučina dotieravých myšlienok, ako keby sa presne toto všetko malo za pár minút stať realitou. Toto všetko ju tam čakalo. Čakalo to na ňu, stačilo len prísť a odhaliť sa pred svetom. Zatiaľ to však bolo iba v jej hlave, ešte to nebolo skutočné, nemusela sa tým zaoberať, ak nechcela. Seba ešte mohla oklamať…

Odrazu sa jej tam už nechcelo ísť, zdalo sa jej to ako zlý nápad, strata času. Dôvody, prečo nie, vyhrali nad tými, prečo áno. Už je tma, prší, doma by bolo príjemnejšie, čo tak pustiť si nejaký seriál? A tak sa zvrtla. Úplne nečakane sa proste otočila uprostred ulice a zamierila naspäť na zastávku električky. Rozhodnutie nastalo v okamihu…

***

V ten deň ešte nemohla tušiť, že o tri roky neskôr nájde odvahu ísť na encounter*. Dokonca začne chodiť pravidelne. V ten deň nevedela, že o tri roky neskôr bude ľutovať ten premárnený čas, nedostatok odvahy a strach z pozretia sa pravde do očí. V ten deň dúfala, že pred pravdou sa dá ujsť a poprieť ju.

Celé tie tri roky ale vedela, že pred niečím ušla, že zatvára oči a nechce vidieť, nechce vziať zodpovednosť za svoj život do svojich rúk naplno. Že je skôr pasívnym hráčom ako strojcom svojho života.

V ten deň však ešte nechcela meniť svoj život, nebola na to pripravená. O tri roky neskôr sa rozhodla, že pripravená je. Som. Dnes som.

Michaela Ostricová

*Čo presne je encounter, nájdete v marcovom vydaní (2019) časopisu Socioterapia & Psychoterapia na www.socioterapia.sk.

Súvisiace články